SURİYE'Lİ KADIN MESLEKTAŞIMIZIN İNFAZINI LANETLİYORUZ

 
 
IŞİD isimli terör örgütünün; Kuzey Irak ve Suriye’de sürdürdüğü katliamlar ve insanlık dışı uygulamalar ne yazık ki halen devam etmektedir.
Yüzyıllardır  yaşadıkları toprakları yurt edinmiş birçok etnik kökenden insanı;
 ne dinin ne de insanlığın kabul edemeyeceği, sözde din adına öldürmelerinin ve giriştikleri bu cinayetlerin dünyanın gözü önünde dalga dalga katliama dönüşünü üzüntü ve esefle her gün ekranlardan izliyoruz.
Bu katliamlar nedeniyle yurtlarını terk eden insanların çektikleri hastalık, açlık ve  sefalet bir tarafa;  gelecekleri konusunda dünyanın kaygısızca seyirci kalması, bölgemizde yaşanan korkunç dramın boyutlarını gözler önüne sermektedir. Bu nedenle ülkemizdeki iç barışın, hoşgörü ortamının, şeffaf yönetimin, insan haklarının ve demokrasinin erdemlerine herkesin sahip çıkmasının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha  herkes tarafından çok iyi anlaşılmasını diliyoruz.
Şiddet, nefret, ayrımcılık ve ötekileştirme söylemlerinden özellikle devlet erkanının kaçınması, sevgi ve birlik söylemlerinin artık hayatımıza girmesi;  gün geldiğinde kapımızı çalacak muhtemel  tehlike ve provokasyonlarda ülke olarak bizim gücümüz olacaktır.
Terör örgütü, en son Suriye’nin Deyr Zor bölgesinde  Ruyi DİYAB adlı bir kadın dişhekimini  erkek hastayı tedavi ettiği gerekçesiyle idam etmiştir.  Dr. DİYAB,  son 7 gün içinde sözde İslam Devleti tarafından infaz edilen birçok sivilden biridir.
Kutsal bir görev yapan hekimler; insanlar arasında sosyal durum, dil, din, ırk, millet, cinsiyet, yaş, toplumsal ve ekonomik durum ayrımı yapmaksızın her koşulda hastalara yardıma koşar, onların acıları dindirir.
IŞİD’in bu çağdışı ve asla kabul edilemez  gerekçe ile  meslektaşımızı katledişini şiddetle lanetliyoruz.
Bizler sağlık çalışanları olarak her zaman terörün karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz.
Tüm uluslararası camiayı bir kez daha Kuzey Irak ve Suriye’de sivil halka yönelik yaşanan katliamları durdurmaya davet ediyoruz.
TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ
HATAY DİŞHEKİMLERİ ODASI

Ek Bilgi