SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN

ŞİDDET HİÇBİR ŞEYE ÇÖZÜM DEĞİL…!

Hatay’da, Kırıkhan Devlet Hastanesi’nde  kadın doğum uzmanı  Op.Dr. Ebru GÜLER’in polikliniğinde hasta yakınının saldırısına uğraması bizleri üzmüştür.

 Dr. Ebru Güler'e, kural ve hukuk tanımayan bir hasta yakını tarafından haksızca ve saygısızca yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Bugüne kadar özellikle sağlıkta, genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışan mağdur olacaktır. Zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez. 

Biz hekimler olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi Sağlık Bakanlığı bu konuya proje ve kampanyanın sosyal ortakları ile birlikte daha fazla eğilmelidir. 

Bundan sonra yaşanacak bu olayların önüne geçilmesi için önlem ve uygulamalar acil olarak hayata geçirilmelidir. Toplumsal şiddetin boyutlarının yansıması olarak sağlık alanında ortaya çıkan bu tür menfur olaylar için gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Ülke insanımız için 7 gün 24 saat kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddeti halkımızın da tasvip etmediği muhakkaktır.  Bu olayları gerçekleştiren sağlıksız zihniyetlere karşı ülke insanımızda tepkisini ortaya koymalıdır.

Dr. Ebru Güler yapılan ve sağlıkta yaşanan şiddet eylemini kınıyor,  meslektaşımıza ve Hatay Tabip Odası üyelerine geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor ve bundan sonra bu tür olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Ek Bilgi