SAĞLIĞI GELİŞTİREN OKULLAR PROJESİ DEVAM EDİYOR

 
Türkiye'de başlattığı ''Sağlığı Geliştiren Okullar'' (SGOP) projesinin 
Hatay ayağındaki çalışmalarına Antakya ve İskenderun ilçelerindeki Türk Dişhekimleri Birliği'nin 2012 Ekim ayı başında tüm pilot okullarda devam edildi.Proje, pilot bölge seçilen Hatay, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Konya, Tekirdağ ve Rize'de toplam 29  ilköğretim okulunda  6000'e yakın öğrenciyi kapsıyor. Projeye dahil olan öğrencilerin yaklaşık %25'i sadece Hatay'da bulunuyor. Hatay Antakya Nizamettin Özkan ilköğretim Okulu'nda 600 öğrenci, Hatay Fenerbahçeliler İlköğretim Okulu'nda 40 öğrenci, İskenderun Emel Akçay ilköğretim Okulu'nda 280 öğrenci ve İskenderun Mithatpaşa İlköğretim Okulu'nda 390 öğrenci ağız ve diş sağlığı bakımının önemi ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırma gibi konularda bilgilendirilerek; ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyor.
 
Bu bağlamda öğrencilere diş fırçası, diş macunu ve eğitici broşürler ve uygulamalı ağız diş sağlığı eğitimi verilerek; öğretmenler, veliler ve  meslektaşlarımız tarafından düzenli olarak denetimleri yapılıyor.
 
Çocuklarımıza belirli periyotlarda FLOR uygulaması yapılarak koruyucu dişhekimliğinin temel ilk adımlarını atmış oluyoruz.
 
Hatay ilinde 2 yıldır devam eden bu proje çalışmaları, 1.sınıftaki öğrencilerle başlamış olmakla beraber 4 yıl boyunca, belli aralıklarla devam edecektir.
 
Ortadoğunun en kapsamlı ve başarılı projesi olarak devam eden bu örnek çalışmayı, Odamıza bağlı gönüllü Eğitmen Dişhekimleri büyük bir özveriyle üstlenerek başarıyla sürdürmektedirler.
 
Çocuklarımızı ağız diş sağlığı konusunda eğiterek sağlıklı nesiller yetişmesinde, büyük rol oynayan gönüllü meslektaşlarımıza bugüne kadar verdikleri emeklerinden dolayı kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

Ek Bilgi