6.ÇUKUROVA DİŞ HEKİMLİĞİ GÜNLERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

24 Ekim tarihinde başlayıp 26 Ekim tarihinde sona eren Kongremizi onurlandıran Başta Genel Başkanımız

 Prof.Dr.Taner Yücel olmak üzere MYK üyesine Oda Başkanlarına,Hocalarımıza,Meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize sonsuz teşekkürler.

    TDB ve Odalarının gücünün birkez daha tescil edildiği bu kongrede,Birkez daha memnuniyetle gördük ki Dişhekimlerimizin Odamıza duydukları güven  boşuna değildi.
 
Etkinliğe; TDB Genel Başkanı Prof. Dr. Taner YÜCEL ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Serdar AK,  Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Hasan YAMAN, Gaziantep Dişhekimleri Odası Başkanı Hasan KARABAY, Kahramanmaraş Dişhekimleri Odası Başkanı Fatih YILDIRIM ve Uşak Dişhekimleri Odası Başkanı İbrahim Bilgin ERDEM, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ, Defne Belediye Başkanı İbrahim YAMAN, Mustafa Kemal Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet DALKIZ, mesleki ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile çok sayıda dişhekimi katıldı. Dişhekimlerinin yanı sıra firmalar da organizasyona ilgi gösterirken, çok sayıda firma da tanıtım stantları kurdu. 
 
Açılış konuşmasını yapan Organizasyon Komitesi Başkanı Orhan GÜNAL, verimli ve keyifli bir kongre için gerekli hazırlıkların titizlikle yapıldığını ifade ederek, etkinliğin dişhekimleri arasındaki tanışıklığı, mesleki dayanışma ve birlikteliklerinin arttırılmasını amaçladığını söyledi. 
 
 
Odamız Başkanı Nebil SEYFETTİN de yaptığı konuşmada, TDB`nin Uluslararası Dişhekimleri Kongresinden sonra Türkiye`nin en kapsamlı, en prestijli kongreleri arasında kabul edilen Çukurova Dişhekimliği Günleri`ni bu yıl güneyin kültür, hoşgörü ve medeniyetler merkezi Antakya`da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "TDB Kuruluşundan bu yana sürdürmüş olduğu mesleki politikalarla toplumun ağız diş sağlığı düzeyini yükseltmeye ve Dişhekimlerinin mezuniyet sonrası bilgi ve becerisini artırmaya yönelik bu tür bilimsel etkinlikleri düzenlemeyi kendine ilke edinmiştir. Biz bu kongreyi düzenlerken, meslektaşlarımızın zaman harcayarak büyük şehirlere gitmeden bilimsel ve teknolojik gelişmeleri şehrimizde izlemesini, meslek odaları ve meslektaşlarımızın arasındaki dayanışmayı artırmasını ve en önemlisi bölgemiz coğrafyasında yaşanan kirli savaş sonrası Hatay`ın jeopolitik konumu nedeniyle olumsuz ve gerçek dışı haberlerle, zedelenen imajını düzeltmeyi hedefledik" diye konuştu. 
 
SEYFETTİN; "Bu Kongrenin hazırlıklarına büyük bir heyecan ve mutlulukla devam ederken, Sağlık Bakanlığının serbest çalışan Dişhekimlerinin çalışma koşullarını belirleyen `Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelikte`  TDB ve Odaların görüşleri alınmadan köklü değişiklikleri öngören bir çalışma başlatması, bizleri derinden üzmüştür.   Hatay Dişhekimleri Odası; mesleğimizin yok edilmesi anlamına gelecek, her türlü adaletsizliğin, ticaretleşme ve tekelleşmenin, Etik ve Deontolojik kuralların göz ardı edilmesinin, hekim emeğinin ucuzlatılmasının ısrarla karşısında olacaktır. Her zaman olduğu gibi bu süreçte de TDB`nin yanında hareket edecektir" dedi. 
 
Her defasında sevgi ve dostlukla geldiği Hatay`da olmaktan yine çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan TDB Genel Başkanımız  Prof. Dr. Taner YÜCEL ise, Atatürk`ün `Yurtta Barış, Dünyada Barış` ilkesini hatırlatarak, siyasi erkin, toplumsal konularda çoğulculuk ilkesini göz ardı etmeden kararlar almasının gerektiğini savundu. 
 
Ülkemizde genel sağlıkta hayatını kaybedenlerin taşıdığı risklerle ağız ve diş sağlığı için ortaya koyulan hastalık risklerinin ortak riskler olduğuna işaret eden YÜCEL, "Temel hedefimiz, dişhekimliği mesleğini daha üst seviyeye getirmektir. Yaptığımız çalışmalar, artık ağız ve diş sağlığının, genel sağlıkla da çok yakından ilgilendiğini ortaya çıkartmıştır. O nedenle, ağız diş sağlığının önemini her fırsatta gündeme getirmekte ve genel sağlığın daha iyi duruma getirilmesi için gayret sarf etmekteyiz" diyerek, Sağlık Bakanlığı ile yapılan son görüşmelerin kendi meslekleri açısından umut verici olduğunu söyledi. 
 
YÜCEL, meslek örgütü Türk Dişhekimleri Birliği’nin düşüncesi alınmadan yapılmaya çalışılan  düzenlemelerin acilen düzeltilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 
 
Üç gün süren etkinlikte; Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden 11 profesör, 4 doçent ve 2 yardımcı doçent konuşmacı olarak yer alırken, 13 oturum, 2 panel ve 5 adet kursun yanı sıra çeşitli workshoplar düzenlendi ve poster sunumları yapıldı.
 
 
 
 
 
 
 
Panelistler ve Konuşmacılar
 
 
 
 
 
Moderatörler
 
 
 
 
Bilimsel Toplantılardan
 
 
 
 
 
 
Diyabet Takibinde Glikometre Uygulamasının Temeli  Bölümümüzden
 
 
 
Öğle Yemeği ve Gala
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Öğrencilerimiz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ek Bilgi